Ajakirjanduspartnerlus: piiriülesed koostööprojektid

Interdisciplinary

EL kutsub üles piiriülesele koostööle keskenduvate projektide esitamisele, mis käsitlevad uudismeedia organisatsioonide innovaatilisi ärimudeleid ja/või ajakirjandusprojekte üle Euroopa.  

Euroopa uudismeedia sektorid seisavad silmitsi mitmete väljakutsetega. Osaliselt digitaalsete muutuste tõttu on professionaalse ajakirjanduse rahaline jätkusuutlikkus surve all. See taotlusvoor on mõeldud Euroopa uudismeedia toetamiseks, et muuta nad jätkusuutlikumaks ja vastupidavamaks, pakkudes eelkõige toetust piiriülestele meediakoostöödele.

Selle taotlusvooru kaudu kutsutakse meediaorganisatsioonide rahvusvahelisi konsortsiume üles ühiselt edendama meedia muutumist, usaldusväärset ajakirjandust ja meediaprofessionaalide oskuste arendamist, näiteks meediatootmisstandardite, uute ärimudelite, uute toimetuste ja ajakirjanduslike formaatide väljatöötamise, parimate tavade jagamise jms kaudu.

Taotlusvooru eelarve on kokku 5,2 miljonit eurot. Iga projekt saab maksimaalselt 2 miljonit eurot. Maksimaalne kaasrahastamise määr on 80% kõlblikest kuludest. See tähendab, et taotlejad peavad oma projekte kaasrahastama.

See on üks kahest teemast, mis sel aastal Ajakirjanduspartnerluste taotlusvooru raames välja kuulutatakse. Teine teema on ajakirjanduspluralism.

Mis on selle toetuse ajakava?

Taotlusi saab esitada kuni neljapäeva, 27. veebruarini 2025. Taotlusi hinnatakse kevadel ja tulemusi teatatakse suvel 2025. Projektid algavad eeldatavasti 2025. aasta lõpus ja kestavad 24 kuud.

Kes saavad sellele toetusele kandideerida?

Konsortsiumid võivad koosneda mittetulunduslikest, avalikest ja eraõiguslikest meediaväljaannetest (sealhulgas trükimeedia, veebimeedia, raadio/podcastid, TV jne), samuti muudest uudismeediaga seotud organisatsioonidest (meediaühendused, MTÜd, ajakirjandusfondid ja meediaprofessionaalide koolitusorganisatsioonid jne).

Füüsilised isikud ei ole kõlblikud (välja arvatud füüsilisest isikust ettevõtjad, s.o üksikettevõtjad, kellel ei ole juriidilisest isikust eraldi õigusvõimet).

Mitu partnerit peab konsortsiumis olema?

Konsortsiumid peavad koosnema vähemalt 3 partnerist, kes on pärit vähemalt 3 erinevast Loov Euroopa programmis osalevast riigist. Kuna taotlusvooru eesmärk on saavutada sektoriülesed mõjud, kutsutakse üles kaasama oma tegevustesse võimalikult palju uudismeedia organisatsioone.

Milline on selle toetuse ulatus?

Taotlejad kutsutakse üles looma piiriüleseid meediakoostööid. Projektid võivad muu hulgas keskenduda paremate tulu- ja monetiseerimismudelite väljatöötamisele, uutele lähenemistele auditooriumi arendamisel, kogukondade loomisel ja turundamisel, ühiste professionaalsete/tehniliste standardite arendamisel, uute toimetuste tüüpidel, sisu ja andmete vahetuse mudelite loomisel ELi uudismeedia vahel või väiksemate meediaorganisatsioonide toetamisel.

Sisuliselt võivad nad püüelda tõhusama ja kvaliteetsema ajakirjandusliku koostöö poole. Projektid võivad katsetada innovaatilisi tootmismeetodeid ja formaate või aidata kaasa kvaliteetsete meediatootmisstandardite väljatöötamisele koostöös. Samuti võivad projektid edendada ajakirjanike vahel parimate tavade jagamist ja optimeerida töövooge ajakirjandusžanrites, mis nõuavad rohkem aega ja ressursse.

Konsortsiumid võivad keskenduda konkreetsele uudismeedia (ala)sektorile (nt TV, raadio, trükimeedia jne) ja/või ajakirjandusžanrile (nt andmeajakirjandus, erialane ajakirjandus jne).

Milliseid tegevusi saab kavandada?

Projekti eesmärkidele kõige paremini kaasa aitavad tegevused tuleks lisada taotlusse. Need võivad hõlmata sündmusi, veebikoolitusi ja töötubasid meediaprofessionaalidele, vahetusprogramme, mentorlusskeeme, parimate tavade kaardistamist, sektoriülese tehnilise standardite arendamist, juhendite ja toimetusstandardite loomist, praktiliste käsiraamatute tootmist, platvormide ja tehniliste lahenduste arendamist ja testimist ideede ja parimate tavade vahetamiseks, reklaamitegevusi või muid tegevusi, mis aitavad säilitada sektori elujõulisust. Operaatorite vaheliste parimate tavade jagamine ja meediasektorite toetamine, kellel puuduvad vahendid digikeskkonnaga kohanemiseks, on soovitatav.

Kolmandatele osapooltele antava rahalise toetuse andmine on lubatud tingimustel, mis on sätestatud taotlusvoorus.

Kust leida lisainfot?  

Kõik taotlusvooru dokumendid ja lisainfo on kättesaadavad ELi Funding&Tenders portaalis. Leheküljel on ka sektsioon partnerite otsingu jaoks.  

Küsimuste korral võtke ühendust  Loov Euroopa kontaktpunktiga.

Infoseminar toimub neljapäeval, 14. novembril kell 14:00–15:30 (CET), kus tutvustatakse taotlusvooru ja vastatakse teie küsimustele (registreerimine pole vajalik, salvestused on saadaval samal leheküljel).  

Leidke inspiratsiooni 2021., 2022. ja 2023. aasta taotlusvooru rahastatud projektide seast. 2024. aasta taotlusvooru toetusesaajad kantakse ELi **Funding&Tenders** portaali, kui nad on oma toetuse allkirjastanud.

Kuidas taotlust esitada? 

Kõik taotlused tuleb esitada Funding&Tenders portaalis. Pabertaotlusi vastu ei võeta.

Online käsiraamat  

Portaali KKK  

Tehniliste küsimuste korral võtke ühendust IT-abikeskusega.

Vaata ka:

ELi toetus uudistemeedia sektorile  

Telli uudiste värskendused DG CNECTi veebisaidilt.

28
to the end of the day
Deadline:
27.2.2025
Expired
No items found.
Want to know more about the call?
View details

Calls for proposals

View all