What's new for culture in the new funding period for Creative Europe?

What's new for culture in the new funding period for Creative Europe?
Culture
Culture
29.4.2021

On rõõm tõdeda, et Loov Euroopa  2021-2027 rahastusperioodi maht on märkimisväärselt suurenenud – jagada on 2 524,5 miljonit eurot.

Tööprogrammid ootavad veel liikmesriikide poolt kinnitamist ja kui kõik läheb plaanipäraselt, siis loodame esimeste taotlusvoorude väljakuulutamist märtsi lõpus-aprillis ja nende tähtajad jäävad siis veel 2021. aastasse. Ka toetatavate valdkondade ja toetusprogrammide osas on uuendusi.

Kultuuri programmis toetatakse eelkõige projekte, mis on suunatud

  1. Sisu koosloomisele ja Euroopalike väärtuste kandmisele
  2. Kultuurisektori innovatsioonile.  Innovatsiooni tuleb mõista laiemalt. Uuendused pole tingimata tehnoloogilised vaid võivad hõlmata uute tavade väljatöötamist ja katsetamist või uusi mudeleid, heade tavade edasiandmist ja levitamist arenenumatest Euroopa piirkondadest või sektoritest teistele Euroopa piirkondadele või teadusharudele. Uuendusvaldkonnad võiksid hõlmata sotsiaalset mõõdet, nagu publiku kaasamine / arendamine, sooline võrdõiguslikkus ja ebasoodsas olukorras olevate rühmade kaasamine, võitlus kliimamuutuste vastu, digiteerimine jne.

Kooskõlas eespool nimetatud eesmärkidega tuleks järgiga koostöö prioriteete:

1. Publik: suurendada kultuurile juurdepääsu ja selles osalemist kui ka publikut kaasata ja arendada nii füüsiliselt kui ka digitaalselt

2. Sotsiaalne kaasatus: edendada ühiskonna vastupanuvõimet ja suurendada kõigi sotsiaalset kaasatust ja arendada kultuuridevahelist dialoogi.

3. Keskkond: julgustada Euroopa kultuuri- ja loomesektoreid rohkem omaks võtma keskkonnasõbralikke tavasid

4. Uus tehnoloogia: aidata Euroopa kultuuri- ja loomesektoritel täielikult ära kasutada uusi tehnoloogiaid, et suurendada nende konkurentsivõimet Covidi kriisi ajal ja pärast seda

5. Rahvusvaheline mõõde: suurendada Euroopa kultuuri- ja loomesektori suutlikkust, sealhulgas rohujuuretasandil ja mikroorganisatsioonides, et olla aktiivne rahvusvahelisel tasandil

6. Iga-aastased valdkonnapõhised prioriteedid. Nendele projektidele plaanitakse eraldada ca 10% eelarvest.

Lisaks pööratakse tähelepanu sektori-spetsiifilistele eesmärkidele.

Raamatusektor: tugevdada raamatusektori spetsialistide suutlikkust  tõlke - või kohandamisõiguste müügis, et suurendada Euroopa teoste, eriti vähemkasutatavates keeltes kirjutatud teoste, ringlust Euroopas ja mujal,

Muusikasektor: tuginedes 2018–2020 ettevalmistavatele tegevustele ja arvestades pandeemia konkreetseid asjaolusid ja selle mõju, tugevdada suutlikkust:

1) muusika loomisel, reklaamimisel, levitamisel ja monetiseerimisel, aidata sektoril tegeleda eelkõige uute digitaalsete, õiguslike ja tehniliste suundumustega, anda teadmisi turu uuendustest ja uutest ärimudelitest;

2) piiriülene ringlus- Euroopa muusika ja muusika eksport väljaspool ELi piire.

Arhitektuur: tugevdada Euroopa arhitektide suutlikkust:

1) suhtluseks ja ühisloomeks kodanike ja asjaomaste sidusrühmadega projekteerimisel, planeerimisel ja arendamisel.

2) karjääri rahvusvahelistumisel Euroopas ja mujal.

Kultuuripärandisektor: tugevdada kultuuripärandi spetsialistide suutlikkust:

1) kodanike kaasamisel  kultuuripärandi tutvustamisel ja  suhete arendamisel publiku ja huvigruppidega.

2) Kultuuripärandimaterjali, vaatamisväärsuste ja ajalooliste hoonete digitaliseerimine, sealhulgas 3D- ja AI kasutamine;

3) riskijuhtimine - keskendumine ennetamisele ja riskidega valmisolekule seoses looduslike ohtudega, sealhulgas kliimamuutustega kohanemisega ja riskide leevendamine kooskõlas Euroopa rohelise kokkuleppe põhimõtetega.

Koostööprojektide taotlusvoorus lisandub uus kategooria – keskmise suurusega projektid. Soodsamaks muutuvad ka  Loov Euroopa poolt pakutavad kaasfinantseerimismäärad.

  • Väiksemahulised koostööprojektid: minimaalselt 3 partnerit, maksimum rahastus 200000 eurot, 80% kaasrahastus;
  • Keskmisemahulised koostööprojektid: Minimaalselt 5 partnerit, maksimum rahastus 1 miljon eurot, kaasrahastus 70%;
  • Suuremahulised koostööprojektid: Minimaalselt 10 partnerit, maksimum rahastus 2 miljonit eurot, kaasrahastus 60%.

Publishing field

Support measures in the field of publishing have been fully reviewed and are now compatible with the sector-specific approach.

The translation of books is encouraged by 2-year contracts and 3-year framework contracts.

As a novelty, publishers will be given the opportunity to form consortia among themselves so that even smaller publishers can complete the number of books needed to receive support. Advertising of books is also important in the projects, and bookstores can also be involved in this. This approach supports the entire ecosystem of the publishing industry.

Platforms and networks

Platvormid ja võrgustikud on osutunud Loov Euroopa programmi edulugudeks ja need on andnud suure panuse osalejate teadmiste ja oskuste arendamisse.

Only two calls for proposals are planned for the networks during the funding period, the first of which, a round of 3-year grant agreements, should be announced quickly in order to avoid disruptions in their activities. A second call for applications is planned to be announced in 2023. It offers 4-year grant agreements until the end of the programme's funding period.

The first call for applications for platforms offering 4-year grant agreements will be announced in the first half of 2021. In 2024, a second call will be launched, offering three-year grant agreements until the end of the programme.

Join

Latest news

View all